Komórki macierzyste. Pobieranie nie jest problemem

Komórki macierzyste określane są bardzo często jako przyszłość medycyny. Metoda leczenia wielu chorób, sposób na wspomaganie leczenia kolejnych. Możliwości leczenia komórkami macierzystymi jest naprawdę dużo, co więcej coraz częściej odkrywane są nowe. Już dziś wiadomo, że pomagają zarówno w medycynie klasycznej, jak i medycynie estetycznej.

Co to są komórki macierzyste i jak się je pobiera?

Odpowiadając na to pytanie, warto zacząć od określenia, czym. są komórki macierzyste. To nic innego jak własne komórki organizmu, które mogą przekształcać się w takie, które akurat w danym miejscu są potrzebne i mogą wspomagać leczenie. W miejscu złamań mogą wspomagać zrastanie się kości, w miejscu blizn czy zranień, przyśpieszać gojenie. Ogromną zaleta tych komórek jest zdolność błyskawicznego namażania się i łatwość ich pozyskiwania.

Pozyskiwanie komórek macierzystych

Pozyskiwanie komórek macierzystych odbywa się na wiele sposobów. Jak mówią lekarze, najlepsze komórki macierzyste pozyskuje się z krwi pępowinowej, ale to nie jedyny sposób pozyskiwania tych komórek. Można to określić jako olbrzymi plus – komórki z krwi pępowinowej można pozyskiwać tylko przy narodzeniu dziecka. Lata temu nikt nie wiedział o komórkach macierzystych, nikt więc z krwi pępowinowej ich nie pozyskiwał.

Oprócz pozyskiwania komórek macierzystych z krwi pępowinowej, można pozyskiwać je po prostu z krwi obwodowej. Taka forma pozyskiwania komórek macierzystych jest dużo prostsza i po prostu szeroko dostępna, jednak należy wspomnieć, że jakość tych komórek jest mniejsza, od jakości komórek pozyskiwanych z krwi pępowinowej.

Oprócz takiej formy pozyskiwania komórek macierzystych istnieją inne. Bardzo ingerującą w organizm metodą jest pozyskiwanie komórek ze szpiku kostnego i pozyskiwanie ich z tkanki tłuszczowej. W przypadku jednej i drugiej metody, komórki są nieco gorszej jakości, niż te pozyskane z krwi pępowinowej, nieco wolniej się namnażają, ale oczywiście spełniają swoją rolę.

Pozyskiwanie komórek macierzystych możliwe jest na wiele sposobów. Jeśli nie mieliśmy pozyskanej krwi pępowinowej, tej opcji oczywiście nie ma, ale można zlecić pozyskanie komórek z krwi, szpiku czy tkanki tłuszczowej. Warto to zrobić – coraz więcej przykładów dowodzących skuteczności leczenia komórkami macierzystymi, to najlepszy dowód, że warto je stosować.

Dodaj komentarz